קרמיקה, מה זה?

קרמיקה היא חומר מלאכותי, כלומר, מיוצר על ידי האדם ולא חומר אורגני או מתכתי הקיים בטבע. הקרמיקה היא סוג של חרס. פירוש המילה קרמיקה הוא קדרות, מקורה ביוונית. בין היתר משתמשים בקרמיקה לייצור כדים, כלי בית, כלי סניטציה ומרצפות. מרצפות הקרמיקה נקראות "אריחים". כיום בישראל, משתמשים באריחי קרמיקה אלו בעיקר לשם ריצוף, חיפוי קירות ודקורציה כללית.

תהליך ייצור אריח קרמיקה כולל שלושה שלבים בסיסיים:

  1. דחיסה – דחיסת חול אדום בלחץ גבוה מאוד ליצירת בסיס אריח הקרמיקה (בז'רגון המקצועי נקרא "ביסקוויט").
  2. זיגוג – ציפוי הביסקוויט בצבעים ובחומרי זיגוג בכדי לקבל את המראה והמרקם הרצויים.
  3. שריפה – בתנור בחום גבוה מאוד (מעל 1,000 מעלות).

אריחים קרמיקה. קרמיקה, ריצוף לבית, חיפוי קירות, מרצפות, אריחלאחר יציאתו מהתנור אריח הקרמיקה מקבל את צורתו ומראהו הסופי חשוב לציין שישנם גם אריחים דקים תלוי סיטואציה ובמטרת הלקוח. אריחי קרמיקה מתאימים לריצוף וחיפוי קירות לכל מטרה. חדרי אמבטיה, חדרי שינה, סלון, מרפסות, משרדים, ציפוי בנין, לובי כניסה לבנין, גינה, חיפוי מטבחים, מקומות ציבוריים ובעצם כל משטח אשר אותו רוצים לצפות לקבלת מראה רצוי (ככל העולה על דמיונו היצירתי של מקבל ההחלטה) עם עמידות טובה למים, איכול בחומצה, שחיקה, לחצים כבדים, תנאי מזג אויר קשים ועוד…

כמו כן אריחי הקרמיקה ניתנים להתקנה ביתר קלות (מבחינת מאמץ פיזי וזמן ההתקנה) על מצע טיט או על ידי דבק אשר מותאם במיוחד לצורך התקנתם.

ניתן לקבל על פני אריח הקרמיקה מראה לפי עיצוב מתוכנן מראש בצבעים, גודל, עובי, מרקם וגימור שונים. כיום, עם הטכנולוגיה המפותחת מאוד בתעשיית הקרמיקה, ניתן לייצר אריח קרמיקה שנראה כמו עץ, קרמיקה דמוי מתכת, קרמיקה דמוי עור, קרמיקה דמוי אבן טבעית ובעצם כל מה שמעצב המפעל יכול לחשוב עליו וכמעט שאינו מוגבל בשום צורה שהיא.

אריחים קרמיקה. קרמיקה, ריצוף לבית, חיפוי קירות, מרצפות, אריחיש לציין, מאחר ותהליך השרפה בתנור הינו בחום גבוה מאוד, אריח הקרמיקה המתקבל ביציאה מהתנור מעט "מעוות". כלומר, ישנה סטייה קלה בין תכנון המוצר לזה שמיוצר בפועל. הסטייה המתקבלת היא בגוון ובגודל אריח הקרמיקה . הסטייה אינה אחידה בכל תהליכי הייצור ולכן כל אצווה (BATCH) מקבלת הגדרה בסיסית משלה לגבי הסטייה. הגדרת סטייה זו נקראת סדרת ייצור. לכל אריח קרמיקה מוגדרת סדרת ייצור.

עבור כל סדרת ייצור הסטייה הינה ייחודית, לכן, כאשר רוצים לרצף משטח מסוים באריחי קרמיקה , יש להקפיד להשתמש בכל הכמות הנדרשת לריצוף המשטח (כולל בלאי ופחת, פנלים ורזרבות) באריחי קרמיקה מאותה סדרת ייצור. בעיות נפוצות בעניין סדרות ייצור בקרמיקה נוצרות כאשר יש חוסר או עודף. במידה ולספק הקרמיקה אין במלאי את סדרת הייצור המבוקשת. במקרה של חוסר, הלקוח נאלץ להתפשר על אריח קרמיקה מאותו דגם אך מסדרה שונה או על דגם אחר אשר בעל מראה דומה. במקרה עודף, ספק הקרמיקה לא יקבל בחזרה סחורה שלא קיימת אצלו במחסן.