חיפוי קירות

שימוש נפוץ באריחי קרמיקה הוא לחיפוי קירות

שימוש נפוץ באריחי קרמיקה הוא לחיפוי קירות לאמבטיה, למטבח, חדר מדרגות ובעצם כל משטח אשר מצריך ציפוי עמיד בפני נוזלים, מכות וזעזועים, חום/קור, ארוך טווח, לכלוך וכו’.

מאחר והטכנולוגיה בענף היא כה מפותחת וחדשנות מתמדת היא אחד המאפיינים הבולטים שלו, ישנם סוגים שונים ומגוונים של אריחי קרמיקה בכלל ולאלה המיועדים לחיפוי קירות בפרט . קשת אפשרויות הבחירה ממגוון האריחים היא עצומה. אם בעבר היה מקובל להשתמש באריחי הקרמיקה לחיפוי קירות בשל עמידותם, הרי שכיום הדגש העיקרי הוא על העיצוב והתרומה האסתטית של האריחים לקירות עצמם ובאופן כללי למקום בו הם נמצאים. מקובל גם לחפות קירות שאינם מצריכים עמידות כלשהי, כגון: קיר דקורטיבי בסלון, חדר שינה, משרדים ועוד…

בעת הבחירה של אריחי קרמיקה לחיפוי קירות מומלץ לבחון מספר מאפיינים של האריח בהתאם למראה הרצוי: צבע, גודל, סגנון וגימור.

  • צבע – ניתן לקבל מראה ססגוני בשלל צבעים, או לחילופין סולידי ושקט. מראה ססגוני הוא כזה שמושך תשומת לב ובולט לעין. הוא לא חייב להיות בהכרח צעקני אבל יכול בהחלט להוסיף מימד עיצובי מיוחד. מראה סולידי הוא כזה שמהווה רקע נעים לשאר הרהיטים בחלל החדר. חלוקה נוספת בצבע באריח הוא לכהה/בהיר. אריח בהיר יכול לתת תחושת מרחב וניקיון בעוד של אריח כהה משרה אוירה אפלולית יוקרתית וחמימה. לרוב, הבחירה היא שילוב צבעים. למשל, אריח בסיסי סולידי עם שילוב דקורטיבי של אריחים ססגוניים. אריח חיפוי קירות בהיר ואריח ריצוף כהה. ניתן למצוא שלל צבעים בלתי נגמר.
  • גודל – בזמנים עברו, כשהדגש היה על עמידות האריחים היה מקובל לחפות קירות בגודל 20/20 ס”מ. כיום השימוש בגודל זה אינו נפוץ. המגמה הכללית היא להשתמש באריחים גדולים לחיפוי הקירות. כמה שיותר גדול יותר טוב. לגודל יש הרבה יתרונות. אריחים גדולים נותנים תחושת יוקרה ומרחב. ככל שהאריח גדול יותר כך החדר נראה גדול יותר. בנוסף, אריחים גדולים משמע, פחות אריחים, פחות חריצים. קל יותר לנקות. כיום המידה הפופולארית ביותר לחיפוי קירות היא 30/60 אך האריחים המפוארים יותר לחיפוי קירות הם בגודל של 35/100, 60/120.
  • סגנון – ישנם אריחים בעלי סגנון מסוים המכתיב מראה כללי לחלל החדר בו האריחים נמצאים. למשל, מראה טבעי של עץ (דמוי פרקט), אריחים שנראים כמו לוחות עץ משרים אוירה חמימה וכפרית. מראה דמוי חיות, אריחים עם ציור זברה, פרה, נמר, טיגריס ועוד נותנים תחושת טבע פראית. מראה דמוי עור, דמוי שיש, דמוי אבן, מראה מטאלי, ועוד…
  • גימור – שני סוגי גימור שונים משפיעים על המראה הכללי של החדר. גימור על פני האריח וגימור בקצה האריח. גימורים על פני האריח: מבריק (מזוגג), מלוטש, לפטו, משי ואבן. באופן כללי ככל שהאריח מבריק יותר כך הוא נותן תחושת יוקרה ומרחב. גימור קצוות: כפי שניתן להבין ממאמרים בנושא קרמיקה, גרניט פורצלן, אריחי הקרמיקה מיוצרים בחום גבוה מאוד וביציאה מהתנור קבלים “עיוות” בגודל. לכן, גימור הקצוות מתייחס לרמת הדיוק של האריחים: חיתוך לייזר, גימור מדויק וגימור רגיל. בדרך כלל את האריחים בחיתוך לייזר ואלו עם הגימור המדויק ניתן להצמיד ללא מרווחים כלל (למרות שזה נוגד את כללי התקן של מכון התקנים הישראלי), את האריחים עם הגימור הרגיל חייבים להתקין עם מרווחים.המאפיינים המפורטים אינם באים על חשבון האחרים, כלומר, כשבוחרים אריח חיפוי קירות כהה, עדיין ניתן לבחור אריחים קטנים, גדולים וענקיים. כמו כן הגימור יכול להיות מבריק בחיתוך לייזר, בסגנון עתיק. זו הייתה רק דוגמא מתוך אינספור אפשרויות נוספות שקיימות בעת הבחירה באריחים הרצויים לחיפוי קירות ביתכם.