ריצוף קרמיקה וגרניט פורצלן

קרמיקה וגרניט פורצלן, הן העדיפות ביותר לריצוף

כאשר באים לבחור ריצוף לבית יש להתחשב במספר גורמים אשר אמורים להכריע איזה סוג חומר יש להשתמש לריצוף.

בין החומרים הקיימים יש את משפחת ריצוף האבן הטבעית (שיש, חלילה, בזלת, צפחה), משפחת ריצוף העץ (טבעי, שכבתי, למינציה), משפחת ריצוף הבטון (טראצו, מוחלק) והמשפחה הגדולה ביותר, הן מבחינת מגוון האפשרויות המוצעות ממשפחה זו והן מבחינת הפופולאריות שלה בארץ לריצוף בתים פרטיים, משפחת אריחי ריצוף מחרס (קרמיקה, גרניט פורצלן). הגורמים העיקריים שיש להתחשב בהם הם:

 1. מראה רצוי לבית – כיום, ניתן לקבל אריחי ריצוף בכל צבע, גימור וצורה שרק אפשר לחלום. חלוקה בסיסית לגבי המראה יש לעשות תוך התחשבות בגודל ובגימור אריח הריצוף:
  • גודל האריח – ניתן לרצף באריחים קטנים מאוד, למשל, פסיפס אבן בגודל 1/1 ס"מ החתיכה. או לחילופין באריחים ענקיים, למשל, אריח ריצוף פורצלן בגודל 100/100 ס"מ. ככל שהאריח גדול יותר, התחושה הכללית שהריצוף משרה בבית היא יוקרתית יותר. בנוסף, ככל שהאריח גדול יותר, יש פחות חריצים בין האריחים ומכך נובע שקל הרבה יותר לנקות את הריצוף.
  • גימור – מבריק, מבריק למחצה, מט עדין או מט גס. ככל שהריצוף יותר מבריק, כך הוא נותן תחושת מרחב ויוקרה לבית. ככל שהריצוף גס יותר, כך המראה הכללי לבית הוא כפרי וחמים יותר.
 2. תחזוקה – יש להתחשב ברמת התחזוקה של הריצוף, אשר מתבטאת במספר אספקטים. כגון:
  • קלות ניקיון – עד כמה קל לנקות את הריצוף. ככל שהריצוף חלק יותר, כך קל יותר לנקות אותו. בנוסף, יש להתחשב ברמת הספיגה של הריצוף. למשל, שיש סופג כתמים כגון: יין, קפה, תה. כתמים אלו לא ניתנים להסרה.
  • עמידות – ריצופים מסוימים משנים את צורתם בהתאם לתנאים שבהם הם נמצאים. למשל, ריצוף פרקט יכול להישחק/להישרט וגם אינו עמיד במים, ריצוף שיש מאבד את הברק שלו, ריצוף בטון משנה את המרקם שלו.
  • טיפולי תחזוקה – ריצופים מסוימים צורכים טיפולים תקופתיים. למשל, ריצוף שיש צורך פוליש, וקס; ריצוף אבן טבעית דורש איטום בסילר.
 3. עלויות – ישנם שני סוגים של עלויות. עלות ישירה ועלות עקיפה.
  • עלות ישירה – העלות של המוצר עצמו. בדרך כלל הריצוף מתומחר לפי מטר מרובע בהתאם לשטח המיועד לריצוף.
  • עלות עקיפה – עלויות הנובעות כתוצאה מתחזוקת הריצוף. למשל, עלות ההתקנה של הריצוף בבית, עלות טיפולי התחזוקה, עלות תיקונים וכו'

לאחר שקלול כל הגורמים המסקנה המתבקשת היא שמרצפות החרס, היינו, אריחי קרמיקה או גרניט פורצלן, הן העדיפות ביותר לריצוף. מכל הבחינות. ברמת היופי והמראה הכללי לבית ניתן לקבל ריצוף כמעט בכל צורה, צבע, מרקם וגודל שרק חפצים. ברמת התחזוקה, אין שום טיפול שאריחי הקרמיקה והפורצלן לריצוף צורכים, מאפשרים עמידות מלאה לכל תנאי שטח ועלויות נמוכות ביחס לשאר אפשרויות הריצוף.